مشاوره سرمایه گذاری شرکت های خارجی در کشور

تازه ترین ها, مشاوره مرداد ۳۱, ۱۳۹۵

سرمایه گذاری شرکت های داخلی در کشور و حمایت سامانه کالا از تولیدات داخلی

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری

شرکت‌های خارجی نیز در وندورلیست می‌توانند ثبت ‌نام کنند، اما مسئلة اصلی این است که سیستم داخلی کشور بر اساس «توکن» كه از قوانين برون سازماني مركز ريشه تبعيت مي‌كند، تعریف شده است. باتوجه به اینکه مركز ريشه سیستم «توکن» به سیستم بین‌المللی متصل نیست، شرکت‌های خارجی نمی‌توانند در خارج از کشور برای ثبت‌ نام و تایید صلاحیت از طریق «توکن» اقدام کنند و وارد سامانه شوند. البته پس از رفع این مشکل، با اخذ مجوز براي روش‌هاي جايگزين ثبت‌نام شرکت‌های خارجی نیز انجام خواهد شد. البته باید توجه داشت که ارزیابی صلاحيت اغلب شرکت‌های خارجی از طريق شركت‌هاي معتبر بين المللي در گذشته انجام شده و پس از ثبت‌نام، مجدداً تکرار می‌شود و سرعت ارزيابي اين شركت‌ها بيشتر است.

درخواست‌های متعددی توسط شرکت‌های خارجی مطرح شده است، اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های فنی، تاکنون به آنها پاسخ داده نشده است. شرکت‌هایی از کشورهای اروپایی و آسیایی مانند آلمان، نروژ و روسیه مراجعة داشته و درخواست ثبت نام در سامانه تامین کالا وزارت نفت  داشته‌اند، البته این شرکت‌ها تاکید نموده‌اند که بايد اطلاعات‌شان محرمانه باقی بماند.

سرمایه گذاری

برخی از این شرکت‌های خارجی صرفاً فروشنده هستند، اما سایر آنها سازنده و تولیدکننده می باشند و که می‌توانند دانش فنی را نیز در اختیار کشورمان قرار دهند. که  این فرصت می باشد جهت سرمایه گذاری و ایجاد کارخانه‌هایی که به طور کامل خریداری کرده و به ایران منتقل و راه‌اندازی نمایند.

شرکت‌های خارجی، بیشتر تمایل دارند در بخش‌های بالادستی مانند تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی و پروژه‌ها، فعالیت نمایند. در حال حاضر وزارت نفت در بخش پایین‌دستی، پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال تقريباً به خودکفایی رسیده‌ است، اما برای بخش بالادستی باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود که مستلزم جذب سرمایه گذاری هدفمند توشط شرکت های خارجی می باشد براي انتقال تكنولوژي با شرکت‌های ایرانی شریک شوند یا اینکه نمایندگی در ایران داشته باشند تا طرف‌هاي ايراني بيشترين انتفاع را نصيب خود نمايند.

پاسخ دهید